Aziz Ebay Holding

Yeme-içme sektöründe dokuz marka ve 40’ın üzerinde restoranla faaliyet gösteren Akkomarka, gelecek nesillerin iyi yaşam hakkını dikkate alarak sürdürülebilirlik odağında hayata geçirdiği projesi Sorumlu Restoran Hareketi’yle sektörde bir ilke imza atıyor. Akkomarka, Sorumlu Restoran Hareketi ile günümüz kaynaklarının yarına da ulaşabilmesini amaçlıyor.

Türk gastronomisine ilham kaynağı olacak markaları ve projeleri ile sektörde farkındalık yaratan Akkomarka, Sorumlu Restoran Hareketi projesine; Köşebaşı, Ali Ocakbaşı, Perihan Meyhane, Yamo Sushi, Snob Street Food, Ringa Sea Food, Ken Sushi, Donkey ve Mr Meat olmak üzere tüm markalarını dahil ediyor. Akkomarka hem bugün hem de yarın iyi bir yaşam için hayata geçirdiği Sorumlu Restoran Hareketi ile sürdürülebilir dünya hedefinde üzerine düşen görevi üstleniyor. Akkomarka; çevre felaketleri, iklim krizi, susuzluk, gıdada kıtlık gibi yaşanan ve yaşanacak olan birçok problem nedeniyle hayata geçirdiği Sorumlu Restoran Hareketi ile hem çalışanlarının hem de misafirlerinin alışkanlıklarında küçük değişiklikler yapabilmeyi ve bu küçük değişikliklerle büyük farklar yaratmayı hedefliyor.

Sorumlu Restoran Hareketi ile enerji ve su tasarrufu

Binin üzerinde çalışanı ile her yıl 2 milyon dolayında misafir ağırlayan Akkomarka, Sorumlu Restoran Hareketi ile işletmelerin enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarından tedarik ediyor ve her işletmesinde IREC sertifikası bulunduruyor. Başta gıda olmak üzere; cam, kağıt, plastik, yağ gibi tüm atık süreçlerini kontrol ediyor ve geri dönüşüme katkıda bulunuyor. Su konusunda revize ettiği ekipmanlarla ayda 200 tondan fazla su tasarrufu sağlıyor. Bu da yaklaşık 2 MW enerji tasarrufuna denk düşüyor. Her ay bin ton dolayında yağ atığını dönüşüme kazandırıyor. Bu da 1 milyar metreküp suyun kirlenmekten koruyor ve 250 hanenin temiz su ihtiyacına eşdeğer oluyor. Atık gıdaları komposta dönüştürüyor, İBB ile iş birliğine giderek Metanizasyon Tesisi’ne iletiyor ve HAYTAP gönüllüleri ile barınaklara ulaştırarak her ay 2 bin minik dosta gıda sağlıyor.

default

Geri dönüşüm farkındalığı

Tüm restoranlarında plastik kullanımını %95 oranında azaltan Akkomarka’da ambalaj malzemelerinin %95’i geri dönüştürülebilir nitelikte. Geri dönüşüme kazandırılan her 70 kilo kağıt ile 1 ağaç kesilmekten kurtarılıyor, bu da şube başına her ay bin ağaç anlamına geliyor. Akkomarka, proje kapsamında restoranlarında kullandığı menü ve tanıtım amaçlı çalışmalarda ise %100 şeker kamışı posasından üretilen kağıtları ya da kullanımdan sonra toprağa ekildiğinde çiçek, ağaç olarak doğaya dönen tohum kartları tercih ediyor. Şubelerden çıkan ortalama 3500-5000 cam şişe atığını geri dönüşüme kazandırıyor.

Sorumlu tedarik, sorumlu menü

Akkomarka, Sorumlu Restoran hareketi ile başta kadın üreticiler ve kooperatifler olmak üzere onarıcı üretim yapan tedarikçilerle çalışıyor ve menülerinde coğrafi işaretli ürünlere yer veriyor. Üretimde kullandığı yumurtaların tamamını kafessiz sistemden tedarik ediyor. Akkomarka aynı zamanda kebap markaları olan Köşebaşı ve Ali Ocakbaşı’nda bir ilki gerçekleştirerek; mezelerden fırın ürünlerine, kebap çeşitlerinden tatlıya kadar misafirlerine tam bir vegan menü sunuyor. Garnitür tercihini misafire bırakan ve kısa süre önce garnitürsüz olarak sunmaya başladığı ürünleriyle servisten dönen gıda atığını %25 oranında azaltmayı başaran Akkomarka, buradaki hedefini %100’e çıkarmayı amaçlıyor.

Sorumlu Restoran Hareketi kapsamında çalışanlarına da farkındalık kazandıran ve Yuvam Dünya Derneği öncülüğünde Boğaziçi Üniversitesi’nden Aylin Alagöz ve Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Murad Tiryakioğlu ile birlikte çalışanlarına iklim krizi ve sürdürülebilirlik eğitimi imkânı sağlayan Akkomarka, sektördeki istihdam kaynağını sürdürülebilirlik konusunda eğiterek sektör için bir okul niteliği taşıyor.

Yeditepe Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Maltepe Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans programını tamamlayan Akkomarka’nın ortaklarından olan Aziz Ebay Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Akkaş sürdürülebilirlik konusunda en önemli ayağın eğitim olduğuna değinerek bu eğitimlerin tüm kurum çalışanlarına yaygın bir şekilde devam ettirileceğini belirtiyor.

Kaynak;
Food Mood MagazineBir yanıt yazın